Radecz
Aktualności
Ostatnie wpisy

Działaj Lokalnie z nami!

Dzialaj_Lokalnie_logo_rgb

W ubiegłym roku w okresie od 1 czerwca do 30 listopada 2018r. Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Radecz zrealizowało projekt pn. „Śladem lokalnych, przyrodniczych obiektów pomnikowych. Natura bawi, uczy, relaksuje” dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”.

Celem projektu była popularyzacja miejsc ważnych pod względem przyrodniczym i kulturowym, stworzenie ścieżki edukacyjno – przyrodniczej na trasie której znajdują się trzy dęby pomnikowe oraz pomnik przyrody – głaz narzutowy, wyeksponowanie cennych przyrodniczo obiektów w okolicy naszej miejscowości.

Działania w ramach projektu zostały zrealizowane w ramach współpracy z Nadleśnictwem Oborniki Śląskie.

W ramach projektu wykonano:

– trasę ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej obejmującą trzy dęby pomnikowe oraz głaz narzutowy – pomnik przyrody;

– tablice informacyjne przy każdym z dębów i przy sklepie w centrum miejscowości oraz tabliczki kierunkowe;

– prace wysokościowe – wycięcie starych, suchych gałęzi drzew (wykonane na zlecenie Nadleśnictwa Oborniki Śląskie);

– prace związane z oczyszczeniem terenu wokół drzew pomnikowych oraz przy głazie narzutowym;

– warsztaty plastyczne dla dzieci;

– ulotkę informacyjną;

– stoły, ławki, kosze na śmieci, stelaże na tablice i tabliczki kierunkowe oraz stojaki na rowery;

– uroczyste otwarcie ścieżki (wraz z Sołectwem Radecz), podczas którego odbył się rajd rowerowy, rajd spacerowy, prelekcja edukacyjna leśnika oraz zabawa przy muzyce.

Ścieżka edukacyjna prowadzi przez malownicze lasy sołectwa Radecz, toteż polecamy z korzystania z niej podczas spacerów oraz wycieczek rowerowych!

Poniżej prezentujemy ulotkę informacyjną, na której znajdziecie Państwo mapkę z orientacyjnym położeniem punktów z drzewami pomnikowymi oraz głazem narzutowym:

ulotka str1

ulotka str2

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji w galerii!

 

Logo_PAFW-projekt1_rgb

logo_ARFP_cmyk_jpg

logo_klo 2

logotyp_stowarzyszenie

Logo - Nadleśnictwo Oborniki Śląskie

 

 

Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej

Dnia 27 marca 2019r. miały miejsce wybory wiejskie sołtysa i rady sołeckiej. Mieszkańcy stawili się w świetlicy wiejskiej o wyznaczonej godzinie w ilości około 80 osób. Otwarto zebranie wiejskie, wyznaczono komisję skrutacyjną oraz przystąpiono do zgłaszania kandydatów na Sołtysa miejscowości Radecz. Spośród obecnych wyłoniono dwóch kandydatów, którzy zgodzili się startować w wyborach: Ryszard Żuczek oraz Ignacy Gajda. W anonimowym głosowaniu większością głosów wygrał Pan Ignacy Gajda. Kolejno wyznaczono kandydatów do Rady Sołeckiej. Po głosowaniu skład Rady ukształtował się następująco: Ryszard Gacke, Marek Owczarz, Zofia Śnieżek oraz Roman Zając. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

m

I Dzień Wiosny

Wiosna zawitała do Radecza na dobre!

W miniony piątek, 22 marca 2019r., spaliliśmy Marzannę i … zaraz zaraz, od początku.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Radecz przygotowania do tego dnia rozpoczęliśmy już 15 marca. Zebraliśmy stare ubrania, słomę, sporo bibuły i stelaż, by przygotować Marzannę. Pracy było bardzo dużo, ale w miłym towarzystwie nawet z najtrudniejszymi zagadnieniami poradziliśmy sobie szybko. W taki oto sposób powstała nasza Marzanna. Nie zapomnieliśmy też o przygotowaniu gaików. Nasi chłopcy sprawnie pocięli bibułę, którą zawiązali na gałęziach.

IMG_20190315_162419

Natomiast 22 marca zebraliśmy całą ekipę i przeszliśmy ulicami naszej wsi. Zrobiliśmy dużo hałasu, w ruch poszły tamburyna, bębenki, gwizdki, grzechotki i inne instrumenty. Mieszkańcy Radecza zaciekawieni wyglądali przez okna, machali nam, a niektórzy się do nas przyłączyli. Po super zabawie i głośnych okrzykach przyszedł czas na pożegnanie się z Marzanną, która towarzyszyła nam w drodze. Spaliliśmy ją! Zima odeszła!

IMG_20190322_164734

Po wszystkim zrobiliśmy ognisko w miejscu do tego przeznaczonym, zjedliśmy kiełbaski i długo rozmawialiśmy. Więcej zdjęć w galerii.

M.

Dzień Kobiet

Dnia 8 marca 2019r. mieszkanki Radecza spotkały się w świetlicy wiejskiej w celu wspólnego świętowania Dnia Kobiet! Dziewczyny ze Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Radecz przygotowały salę i nakryły stół. Wszystkie Panie przyniosły swoje ulubione przekąski i słodycze. Wzniesiono toast za zdrowie wszystkich Pań oraz odśpiewano głośne ‚sto lat’. Rozmowy uprzyjemnił zabieg kosmetyczny, który zaprezentowała i wykonała wszystkim Paniom jedna z uczestniczek spotkania.

IMG_20190308_201814

Więcej zdjęć w galerii!

Rozmowy trwały do późnej nocy, a śmiechom nie było końca 🙂

M.